czyszczenie ekranu laptopa

Jak wyczyścić ekran laptopa – dobre praktyki

Współczesne laptopy coraz częściej mają na wyposażeniu zaawansowane ekrany, które zapewniają szczegółowy obraz z pięknie nasyconymi kolorami i bardzo dobre kąty widzenia. Żeby jednak móc cieszyć się wszystkimi atutami sprzętu, należy zadbać o jego czystość. Zakurzony, a często nawet poplamiony ekran nie jest tym, co chcemy widzieć, siadając przed komputerem. Jak szybko, skutecznie i co najważniejsze – bezpiecznie wyczyścić ten element składowy laptopa? Poniżej zamieszczamy kilka cennych wskazówek.

Użytkując komputer przenośny nie można zapomnieć, że okresowa konserwacja urządzenia nie jest czynnością, którą można rozważyć. To po prostu trzeba wykonać, o ile chcemy, żeby sprzęt służył nam długo i niezawodnie, a przy okazji – przez cały okres użytkowania cieszył oko. Pamiętaj, czyszczenia wymaga nie tylko sam ekran. Skupiamy się na całej obudowie. Polecamy zachować następującą kolejność:

  • zewnętrzna część obudowy,
  • ekran,
  • klawiatura i obszar wokół touchpada.

W ten sposób, uzyskamy odpowiednią efektywność pracy. Ważne – zanim przystąpisz do czyszczenia, wyłącz komputer i odłącz zasilanie!

Tego nie należy stosować!

Zanim wyjaśnimy, jak bezpiecznie wyczyścić ekran laptopa, skupmy się na środkach, które nie nadają się do takiego zastosowania. Skreślić należy wszelkie środki czyszczące z zawartością alkoholu, acetonu i amoniaku. Każdy z nich może uszkodzić powłokę ochraniającą matrycę (współcześnie stosuje się przede wszystkim tworzywo sztuczne), jak i samą elektronikę. Nie używamy też twardych ściereczek, gąbek, ręcznika papierowego i chusteczek higienicznych. Powłoka ekranu jest bowiem bardzo wrażliwa na zarysowania. Czego zatem można użyć?

Czym czyścić ekran w laptopie?

Najlepiej dedykowanych do tego celu środków. Ich skład chemiczny został opracowany w taki sposób, by preparaty skutecznie usuwały zabrudzenia i jednocześnie – były bezpieczne dla czyszczonego elementu. Trzeba natomiast pamiętać, że bez względu na formę środka (pianka, płyn lub spray), nigdy nie można nanosić go bezpośrednio na ekran! Dlaczego? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Po pierwsze, o ile dedykowane preparaty pozostają bezpieczne dla wrażliwej powierzchni, to w skondensowanej dawce i tak mogą ją uszkodzić. Po drugie, w dolnej części ekranu znajdują się układy elektroniczne i podświetlenie. Jeżeli dotrze tam wilgoć w jakiejkolwiek formie, najprawdopodobniej będziemy musieli oddać komputer do serwisu.

A co jeżeli nie mamy dedykowanych środków?

Może się zdarzyć, że ekran komputera będzie wymagał czyszczenia akurat w momencie, w którym nie będziemy mieli pod ręką odpowiedniego preparatu. W takiej sytuacji wystarczy użyć lekko zwilżonej ściereczki. Pamiętaj, że musi ona być miękka, gładka i najlepiej, żeby nie pozostawiała włókien ani pyłu. Idealnie sprawdzi się mikrofibra.

niebieska ściereczka z mikrofibry do czyszczenia ekranu laptopa

O tym należy pamiętać

Bez względu na to, jaki środek stosujemy, ekran należy przecierać bardzo delikatnie, najlepiej kolistymi ruchami i bez dociskania. Szorowanie to najgorszy ze wszystkich pomysłów! Aby wyczyścić rogi ekranu, sięgnij po patyczki higieniczne (do czyszczenia uszu). Zanim rozpoczniesz pracę, przykryj klawiaturę folią, kawałkiem tektury, czystą ściereczką lub odpowiednio dużą kartką papieru.

O autorze

Blog komputerowy

Na naszym blogu komputerowym znajdziesz szereg poradników dotyczących różnorodnych zagadnień związanych z IT, poradniki komputerowe omawiające kwestie optymalizacji, rozwiązania popularnych problemów z oprogramowaniem i systemami operacyjnymi, w tym poradniki o urządzeniach mobilnych i ciekawostki z sektora nowych technologii. Jeśli chcesz nawiązać z nami współpracę zachęcamy do kontaktu.