księgowa

Czy serwisowi komputerowemu potrzebne jest biuro rachunkowe?

Prowadzenie działalności gospodarczej w dzisiejszych czasach nie jest prostym zadaniem, liczne obowiązki sprawiają, że właściciel firmy, szczególnie gdy pracuje w pojedynkę lub w małym gronie nie ma czasu na dokształcanie się w zakresie zmian w przepisach, jak również pilnowania wszystkiego co istotne w poprawnym rozliczaniu się z urzędami. Czy to będzie serwis komputerowy, czy jakakolwiek inna firma, z innym profilem działalności, warto zastanowić się nad zatrudnieniem biura rachunkowego, które może odciążyć z licznych uciążliwych dla podatnika zadaniach.

Wielu właścicieli firm myśli o zatrudnianiu księgowej na etat. Czy w przypadku małego serwisu jest sens? Niestety to rozwiązanie jest mizerne pod kątem finansowym. Zatrudnienie księgowej na etat to wydatki rzędu 5000 złotych netto miesięcznie, a do tego trzeba również doliczyć szkolenia, kursy oraz co będzie najbardziej wymagające – zapewnienie odpowiedniego oprogramowania i dostosowanie stanowiska pracy do obowiązujących wymogów. Dla małej firmy będą to ogromne wydatki, dlatego mało który serwis komputerowy decyduje się na zatrudnienie księgowej na etat.

Mało tego, znalezienie dzisiaj kompetentnych pracowników na etat w zakresie księgowości wcale nie jest prostym zadaniem. Już sam ten fakt skłania wielu właścicieli do wybrania biura rachunkowego, zamiast samodzielnego stanowiska księgowej.

Oczywiście właściciel firmy jeśli ma czas, wiedzę i środki może samodzielnie się rozliczać, tylko w dzisiejszych czasach, nawet biorąc pod uwagę nowoczesne oprogramowanie księgowe, nie należy to do łatwych zadań i przede wszystkim zajmuje wiele cennego czasu, który właściciel firmy mógłby poświęcić na rozbudowę przedsiębiorstwa, pozyskanie i obsługę nowych klientów. Każdy musi zadać sobie pytanie, czy własnoręczna obsługa księgowości jest warta straconych nerwów i czasu.

Bez względu na wszystko samodzielne prowadzenie księgowości lub zatrudnienie kogoś na etat nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów, które mogą pojawić się w trakcie.

Dużo lepiej pod kątem finansowym wypada zlecenie księgowości na zewnątrz – do biura rachunkowego Tax Bonus z Dąbrowy Górniczej. Jest to rozwiązanie optymalne nawet dla średniej wielkości serwisów komputerowych, które na ścisłość mogłyby zatrudniać kogoś na etat do ogarniania tematów księgowych. Zatrudnienie biura rachunkowego może znacząco obniżyć koszty prowadzenia księgowości. Jest to nie tylko wygoda dla przedsiębiorcy, ale również konkretny zysk finansowy.

Prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe też nie jest pozbawione wad. Dla niektórych firm istotne będzie zatrudnienie biura księgowego z tego samego miasta, gdzie serwis komputerowy z Dąbrowy Górniczej zatrudnia biuro rachunkowe także z Dąbrowy Górniczej. Jest to rozwiązanie można powiedzieć optymalne, ale w dzisiejszych czasach bariera lokalizacji nie powinna mieć większego znaczenia. Znane są sytuacje, gdzie firmy ze Szczecina czy Gdańska, które korzystają z usług biur rachunkowych oddalonych nawet o 450 kilometrów od fizycznej siedziby firmy.

W dobie cyfryzacji, komputerów, Internetu, bariery odległościowe znikają. Praktycznie wszystkie sprawy, łącznie ze spotkaniami z pracownikami biura rachunkowego można załatwić przez Internet, organizując video konferencję lub poprzez rozmowę telefoniczną, a dokumenty potrzebne do rozliczenia przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej lub w inny sposób – także elektroniczny.

dokumenty księgowe

Pracownicy biura rachunkowego posiadają wysokie kompetencje, profesjonalne biuro rachunkowe gwarantuje również rzetelność podczas wprowadzania danych do systemów księgowych, jak również prawidłowość rozliczeń.

Najlepsze biura rachunkowe w Polsce posiadają potwierdzenia kompetencji. Jednym z takich potwierdzeń jest certyfikat księgowy wydawany przez Ministerstwo Finansów. Certyfikat przyznawany jest po zdaniu egzaminu państwowego.

Biura rachunkowe, które profesjonalnie podchodzą do swoich obowiązków posiadają również ubezpieczenie OC, które chroni przed ewentualnymi konsekwencjami popełnienia błędów.

Wybierając optymalne biuro rachunkowe właściciel firmy musi wziąć pod uwagę powyższe aspekty. Odpowiadając na pytanie, czy serwisowi komputerowemu potrzebne jest biuro rachunkowe – można bez ociągania się odpowiedzieć, TAK i to bardzo!

O autorze

Blog komputerowy

Na naszym blogu komputerowym znajdziesz szereg poradników dotyczących różnorodnych zagadnień związanych z IT, poradniki komputerowe omawiające kwestie optymalizacji, rozwiązania popularnych problemów z oprogramowaniem i systemami operacyjnymi, w tym poradniki o urządzeniach mobilnych i ciekawostki z sektora nowych technologii. Jeśli chcesz nawiązać z nami współpracę zachęcamy do kontaktu.