business woman drukuje

Koszty eksploatacji drukarki – sprawdź to przed zakupem urządzenia!

Zakup urządzenia drukującego to dopiero początek wydatków. Kolejne koszty stanowią środki eksploatacyjne, do których możemy zaliczyć tusz, toner do drukarki i bęben światłoczuły oraz oczywiście papier, bez którego drukowanie również będzie niemożliwe. Już przy pierwszym zakupie koszty materiałów eksploatacyjnych mogą przewyższyć zakup drukarki. dlatego zakup urządzenia musi być przemyślany. W poradniku postaramy się wyjaśnić najważniejsze kwestie, o których warto pamiętać przed dokonaniem zakupu konkretnego urządzenia, w tym aspekty związane z kosztami eksploatacji drukarki.

Kupno urządzenia drukującego musi być dokładnie przemyślanie, podobnie jak przy zakupie samochodu, także i tutaj, kupujemy coś, co ma nam posłużyć przez wiele lat. Zatem, nie możemy iść na łatwiznę i brać co nam ekspedient w sklepie zaproponuje, musimy starannie zapoznać się z dostępnymi ofertami na rynku i wybrać tę, która będzie idealnie dopasowana do potrzeb oraz zasobności portfela.

Koszty eksploatacji – zakup materiałów eksploatacyjnych

Na czele wszystkich czynników decydujących o wyborze optymalnej drukarki są koszty zakupu wszelkich materiałów potrzebnych do drukowania, w tym: papieru, tuszu lub tonera, a w części przypadków również bębna światłoczułego.

1. Oryginalne materiały eksploatacyjne

Przed zakupem drukarki musimy uwzględnić koszty zakupu oryginalnych tuszów, tonerów, bębnów. Kupując oryginalne rzeczy możemy być pewni jakości i niezawodności, niestety użytkownicy zauważą jeden duży mankament, mianowicie wydajność i koszty drukowania, w przeliczeniu na wydruk jednej strony A4 będą spore. Nie każdego będzie stać na takie wydatki, a pamiętać trzeba, że rzadko używana drukarka ma większe ryzyko usterki, szczególnie gdy mówimy o drukarkach atramentowych. W przypadku laserówek ryzyko jest dużo mniejsze, nie zmienia to faktu, że aby zachować sprawność urządzenia należy z niego regularnie korzystać.

Cena oryginalnych materiałów jest na tyle wysoka, że nic w tym dziwnego, że użytkownicy coraz częściej od samego początku użytkowania drukarki, decydują się na korzystanie z alternatyw, czyli zamienników do drukarek.

drukarka z książkami

2. Zamienniki do drukarek

Okazuje się, że alternatywy w postaci zamienników mogą oferować jakość na bardzo dobrym poziomie. Wszystko jednak zależy jakie zamienniki kupujemy. O ile popularne marki zamienników nie mają sobie nic do zarzucenia, to te kupowane od mało znanych sprzedawców mogą wywołać już pewne obawy.

Przed zakupem urządzenia drukującego musisz sprawdzić cenę zamienników, jak również oryginalnych materiałów. Oryginały są drogie, ale jest z nimi najmniej problemów. Najlepsze markowe zamienniki również nie sprawiają problemów – w pierwszej kolejności sprawdź ich ceny. Nie będziemy wymieniać tu konkretnych marek, ale zerknij na pierwszy lepszy sklep internetowy z tuszami, tonerami, bębnami i poprzeglądaj oferty uwzględniając sortowanie. W przypadku zamienników do drukarek zwykle cena idzie w parze z jakością i niezawodnością, dobrym pomysłem więc jest ich posortowanie według ceny.

Wybierz 2-3 sztuki i porównaj ich ceny z kosztami oryginalnych materiałów. Widać różnicę w cenie? 🙂

3. Gwarancja a zamienniki

Kupując urządzenie musisz wiedzieć, że producent oferuje na drukarkę gwarancję. W przypadku jakichkolwiek problemów nie wynikających ze sposobu niewłaściwego użytkowania, producent może ją naprawić lub wymienić na nowy egzemplarz. Jednak część producentów może nie uwzględnić gwarancji, gdy podczas jej oględzin w serwisie zostanie stwierdzone, że korzystano z zamienników. Niestety takie sytuacje mają miejsce i dobrze wiedzieć o tym.

Musimy też zwrócić uwagę na inną sprawę. Decydując się na zamienniki to producenci alternatywnych materiałów eksploatacyjnych mogą przejąć obowiązki gwarancyjne. Decydując się na konkretną markę zamienników musisz zawsze sprawdzić, jak wygląda gwarancja i jaki jest jej zakres. Jeżeli producent danego zamiennika dysponuje własnym serwisem i może świadczyć usługę gwarancyjną, to oznacza, że w przypadku wystąpienia usterki masz asekurację. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić jej zakres przed zakupem alternatywnego materiału eksploatacyjnego.

4. Różne typy zamienników

Na koniec nie możemy nie wspomnieć o różnego typu zamiennikach do drukarek – podział ze względu na jakość i niezawodność. Gdy chcesz drukować w jakości porównywalnej nawet do oryginałów, zdecyduj się na najlepsze na rynku marki zamienników np. Activejet. Jeżeli potrzebujesz czegoś, co ma doskonały stosunek ceny do jakości, daj szansę zamiennikom ze średniej półki cenowej np. marce Prism. Jeżeli chcesz uzyskać największe oszczędności, zwróć uwagę na zamienniki ekonomiczne np. Orink. Tego typu zamienniki świetnie nadają się do codziennego drukowania dokumentów w czerni i bieli, czyli wszelkich dokumentów tekstowych, faktur.

5. Oryginały vs zamienniki

Z oryginałów warto korzystać, kiedy chcesz uzyskać najwyższą możliwą jakość druku, z zamienników korzystaj, gdy chcesz uzyskać jak największe oszczędności, a w przypadku korzystania z najlepszych markowych zamienników, również zachowując dobrą jakość drukowania.

Koszt eksploatacji to jedno, zawsze pamiętaj, aby odnieść swój wybór do potrzeb i wymagań. Nie kupuj materiałów eksploatacyjnych pod wpływem chwili, dokładnie przemyśl zyski i straty, wady i zalety.

użytkowanie drukarki

Koszty eksploatacji – serwisowanie

Na koszty eksploatacji składają się również wydatki na serwisowanie drukarki. O ile użytkownicy domowi korzystają z gwarancji producenta urządzenia, czy też producenta zamiennika, to przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na usługi serwisów zewnętrznych, których usługi są dodatkowo płatne. Dlaczego nie korzystają z gwarancji producenta? Dlatego, że część z serwisów zewnętrznych oferuje drukarki zastępcze. Wiecie, to jest podobnie jak z samochodami zastępczymi, w przypadku awarii samochodu można dostać na czas naprawy auto zastępcze, podobnie jest z urządzeniami drukującymi. Wówczas firma nie ma przestoju w pracy, może cały czas funkcjonować i zarabiać pieniądze.

Nie mamy tu na myśli wyłącznie intensywnego użytkowania urządzenia i usterek powstających w naturalnym procesie eksploatacji. Drukarki potrzebują serwisu również okresowo, aby serwisant przeprowadził czynności konserwacyjne. Ma to na celu przedłużyć życie drukarce, czyli wydłużyć czas eksploatacji urządzenia. Pamiętać trzeba, że w firmach liczy się nie tylko szybkość, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i niezawodność (bezawaryjna praca drukarki). Każdy przestój dla przedsiębiorstwa może być stratą finansową, dla użytkownika domowego nie ma to już tak dużego znaczenia.

Bez względu na to, czy drukarki będziesz używać w działalności gospodarczej czy w domu, warto dbać o swój sprzęt, aby posłużył jak najdłużej.

Koszty eksploatacji – papier i magazynowanie

Podstawowym kosztem jest również zakup papieru do drukarki. Użytkownicy domowi kupią 1-2 ryzki papieru i wystarczy im to na długo. Jednak firma, gdzie drukuje się wiele dokumentów każdego dnia, potrzebuje znacznie więcej papieru. Ceny w sklepach internetowych są zróżnicowane, zwykle kupując papier w hurtowych ilościach możemy liczyć na rabaty od hurtownika.

Warto przy tym pamiętać, że papier przechowywany w niewłaściwy sposób będzie wpływał negatywnie na bezawaryjną pracę urządzenia drukującego. Dla przykładu, papier do drukarki, który był przechowywany w warunkach wysokiej wilgotności może być giętki i powodować zacięcia drukowania. W niektórych przypadkach może również powodować spadek jakości wydruku. W ekstremalnych sytuacjach może doprowadzić do uszkodzenia elementów drukarki.

W koszty eksploatacji drukarki w firmie musimy również uwzględnić koszt magazynowania materiałów eksploatacyjnych. Pomieszczenia muszą spełniać określone normy, aby przechowywane materiały eksploatacyjne miały się dobrze. Pozwoli to zminimalizować ryzyko wystąpienia usterek, co też wpłynie pozytywnie na zmniejszenie kosztów serwisowania sprzętu drukującego.

Koszty eksploatacji ze względu na technologię druku

Wybierając odpowiedni sprzęt do drukowania musimy również uwzględnić jego technologię drukowania. Wyróżniamy 2 główne technologie drukowania: atramentową oraz laserową.

Drukarki atramentowe

Drukarki atramentowe charakteryzuje dobra jakość druku i przystępna cena. Drukarkę tego typu można kupić już za 200 złotych, ale kruczek tkwi właśnie w materiałach eksploatacyjnych. W tym zakresie panuje zasada, że tania drukarka, to drogie tusze. Nie jest to do końca prawdą, bo na rynku możemy spotkać urządzenia przystępne cenowo z dobrą ceną materiałów eksploatacyjnych. Na ogół jednak mamy do czynienia z ofertami, w których tania drukarka pociąga za sobą wysokie koszty eksploatacji.

wkłady do drukarki

Kupując urządzenie atramentowe dobrze jest wybierać te, które posiada przynajmniej 4 pojemniki na tusz tzw. C- Cyan, M – Magenta, Y – Yellow, K – Black. Jeżeli braknie nam tuszu czarnego, to nie wymieniamy całego wkładu, tylko uzupełniamy ten, który się wyczerpał. Minimalizuje to koszty eksploatacji i zwiększa efektywność oszczędzania.

Część drukarek posiada oprócz standardowych 4 wkładów, dodatkowe kolory. Są to drukarki do profesjonalnego wydruku zdjęć. W ich przypadku eksploatacja będzie najbardziej efektywna, jednakże cena zakupu takich urządzeń nie należy do najniższych. Trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, do kosztów eksploatacji należy zaliczyć również serwisowanie. Kupując urządzenie atramentowe musisz pamiętać, że sprzęt tego typu nie lubi długich przestojów. Jest bardziej podatny na warunki w których działa np. wysoka wilgotność, zimno itp.

Kupując urządzenie atramentowe zadbaj, aby przynajmniej raz w tygodniu wydrukować choćby jedną stronę A4. W ten sposób urządzenie będzie wymagało mniejszych nakładów serwisowych, niż takie, z którego rzadko się korzysta.

Drukarki laserowe

Jeżeli drukujesz sporadycznie lepszym wyborem może okazać się drukarka laserowa. Urządzenia laserowe do wydruku wykorzystują inną technologię, potrzebują tonera i bęben światłoczuły. W prostych urządzeniach laserowych toner będzie zintegrowany z bębnem. Drukarki takie są tańsze, ale koszt eksploatacji wychodzi drożej.

W drukarkach, gdzie toner i bęben to oddzielne podzespoły, każdy z tych elementów ma określoną wydajność, w przeliczeniu na wydruk jednej kartki A4 z pokryciem deklarowanym przez producenta. Typowy toner może wystarczyć na wydruk 1000 – 2500 stron, z kolei bęben ma przeciętną żywotność na poziomie 10000 – 25000, oczywiście znajdziemy również warianty Premium, w których wydajność tonera i bębna wynosi ponad 50000. Jednak skupiamy się na najczęstszych wariantach.

Jeżeli nie drukujesz dużo, wariant pierwszy zda egzamin. Jeżeli dużo – drukarka laserowa, w której toner i bęben są rozdzielne. Będzie to znacznie ekonomiczniejsze rozwiązanie. Drukarki tego typu kupisz już za 800 złotych.

Ceny drukarek laserowych zwykle są wyższe od atramentówek, ale nie oznacza to, że nie kupują ich użytkownicy domowi. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika i oczywiście od zasobności portfela.

na zakończenie…

Decydując się na konkretny model drukarki warto zerknąć na powyższe kwestie. Wybierając urządzenie musisz również dodać do tego funkcjonalności jakie oferuje. Wybieraj z głową, w razie wątpliwości napisz do sprzedawcy lub zostaw komentarz pod wpisem, w miarę możliwości czasowych redakcja serwisu BlogKomputerowy.pl udzieli odpowiedzi.

O autorze

Blog komputerowy

Na naszym blogu komputerowym znajdziesz szereg poradników dotyczących różnorodnych zagadnień związanych z IT, poradniki komputerowe omawiające kwestie optymalizacji, rozwiązania popularnych problemów z oprogramowaniem i systemami operacyjnymi, w tym poradniki o urządzeniach mobilnych i ciekawostki z sektora nowych technologii. Jeśli chcesz nawiązać z nami współpracę zachęcamy do kontaktu.