poleasingowa drukarka w biurze

Drukarki poleasingowe używane – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Drukarka poleasingowa może być dobrym wyborem dla osób, które dysponują ograniczonym budżetem na zakup takiego urządzenia, a które potrzebują sprzętu solidnego, sprawdzonego i do którego dostępne są sprawdzone zamienniki. W tym kontekście, zakup drukarki poleasingowej wydaje się być dobrym posunięciem. Warto jednak pamiętać, że w sektorze sprzętów z drugiej ręki może czyhać kilka pułapek. Na co zwrócić uwagę przy zakupie drukarki poleasingowej? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

Drukarki poleasingowe cieszą się niemałą popularnością. Nic dziwnego. Zakupy na rynku wtórnym zawsze są tańsze, ale nie jest to jedyny argument przemawiający za kupnem używanego modelu. W gronie urządzeń używanych znajdziemy wiele modeli, których próżno już szukać jako nowych. Po co jednak kupować drukarkę „uśmierconą” przez producenta?

Jaki jest sens zakupu drukarki poleasingowej?

Z dwóch powodów:

  1. Takie modele są już sprawdzone w praktyce, a ich mocne i słabe strony – powszechnie znane, im dłuższy staż rynkowy danego modelu, tym większa jest oferta dedykowanych dla niego zamienników.
  2. Dla wielu osób duże znaczenie ma też fakt, że w atrakcyjnej cenie można nabyć model w wyższej specyfikacji niż ta, którą oferuje kosztujący tyle samo nowy odpowiednik. Same zalety? Otóż, niekoniecznie.

diagnozuje sprzęt poleasingowy

Sprzęt poleasingowy ma też słabe strony

Na każdym rynku wtórnym znajdą się czarne owce, próbujące zarobić na nieświadomości kupujących. Dotyczy to sektora używanych aut, urządzeń mobilnych i komputerów. Niestety, przypadki nieuczciwej sprzedaży zdarzają się też w sektorze urządzeń drukujących z drugiej ręki.

Oczywiście, kupujący ma swoje prawa i jeżeli faktycznie zostanie oszukany, może ich dochodzić. Zdarza się jednak, że jest to proces czasochłonny, a czasami wyegzekwowanie zwrotu pieniędzy lub wymiany urządzenia okazuje się wręcz niemożliwe. Lepiej uchronić się przed tego typu niespodziankami.

Po pierwsze, sprawdź firmę, która sprzedaje drukarkę

Sporo na temat jakości sprzętu, który zamierzamy kupić, powie nam renoma firmy, która wystawia go na sprzedaż. W pierwszej kolejności sprawdź, czy jest to legalnie działający podmiot. Sprawdź adres, numer NIP i wpis w CEIDG. Niby to banalne, ale gdy pojawia się popyt na dany produkt, od razu pojawiają się osoby, które chcą na tym zarobić, niekoniecznie w uczciwy sposób.

Poszukaj opinii o sprzedawcy. W pierwszej kolejności, przyjrzyj się komentarzom na stronie sklepu. Te jednak można „moderować”, więc nie zapomnij też przeczytać opinii w źródłach niezależnych, na które sprzedający zazwyczaj nie ma wpływu – w odpowiedniej sekcji portali aukcyjnych i w serwisach z opiniami.

Po drugie, nie bój się pytać

Sprzedający powinien odpowiedzieć ci na wszelkie pytania związane z urządzeniem. O co warto zapytać? Kluczowe kwestie, które trzeba poruszyć, to:

  • historia serwisowa sprzętu: naprawy nie muszą być czynnikiem dyskwalifikującym, chyba że ich zakres był poważny, a przyczyna wystąpienia usterki – trudna do wyjaśnienia. To może oznaczać, że urządzenie pracowało w wyjątkowo trudnych warunkach i może skrywać jeszcze kilka „niespodzianek”;
  • przebieg drukarki: każde urządzenie drukujące ma określoną wytrzymałość. Sprzedający z całą pewnością wie (a przynajmniej powinien wiedzieć), ile stron wydrukował dany egzemplarz. Gdy już uzyskasz taką informację, porównaj ją z danymi producenta dla danego modelu;
  • wymienione części: niektóre drukarki poleasingowe są sprzedawane jako „odnowione” albo serwisowane. Upewnij się, które podzespoły zostały wymienione na nowe. To da ci pogląd na ewentualne wydatki, które będziesz musiał ponieść w przyszłości.

Warto dopytać, jaki podmiot użytkował wcześniej leasingowaną drukarkę. Branża, w której urządzenie było eksploatowane, może sporo powiedzieć na temat jego zużycia.

Po trzecie, sprawdź urządzenie od razu po zakupie

Gdy już podłączysz i zainstalujesz drukarkę, od razu wydrukuj stronę testową. Sygnały, które powinny wzbudzić twoją czujność, to:

  • nienaturalnie głośna praca urządzenia,
  • gniecenie papieru,
  • smugi i zabrudzenia wydruku, zwłaszcza na krawędziach arkusza.

Koniecznie zweryfikuj też „przebieg” urządzenia, w myśl zasady: „ufaj, ale sprawdzaj”.

W miarę własnych możliwości, skontroluj stan kluczowych podzespołów. W przypadku urządzenia laserowego będą to:

  • wałki dociskowe fusera (powinna je pokrywać folia teflonowa),
  • rolki poboru papieru,
  • pas transferowy.

sprawdzenie drukarki laserowej

Czy warto kupować poleasingową drukarkę atramentową?

Zasadność kupowania używanej „atramentówki” warto przemyśleć dwa razy. Nie odradzamy takiego rozwiązania, ale trzeba sobie uświadomić, że w tym przypadku oszczędności względem nowego urządzenia mogą być na tyle niewielkie, że zakup może okazać się nieopłacalny. Poza tym, drukarki atramentowe są nieco delikatniejsze od swoich laserowych odpowiedników, a okres ich eksploatacji jest nieco krótszy. Nie można więc wykluczyć, że nie posłuży nam już zbyt długo (choć oczywiście nie jest to regułą).

Jeżeli zdecydujesz się na zakup poleasingowej atramentówki, koniecznie sprawdź: głowice drukujące, rolki podajnika papieru, stan komory na kartridże.

O autorze

Blog komputerowy

Na naszym blogu komputerowym znajdziesz szereg poradników dotyczących różnorodnych zagadnień związanych z IT, poradniki komputerowe omawiające kwestie optymalizacji, rozwiązania popularnych problemów z oprogramowaniem i systemami operacyjnymi, w tym poradniki o urządzeniach mobilnych i ciekawostki z sektora nowych technologii. Jeśli chcesz nawiązać z nami współpracę zachęcamy do kontaktu.