Praca programisty wydaje się być lekka, przyjemna i… niewymagająca pod względem sprzętowym. Jeżeli zajęcie to jest naszym hobby, a każdą linijkę kodu traktujemy jako swoiste dzieło sztuki, z pierwszymi dwiema kwestiami nie sposób się nie zgodzić.
Należy jednak zadać kłam twierdzeniu, że programować można na dowolnym laptopie. Żeby lepiej zobrazować ten temat, posłużymy się prostym porównaniem – towary można przewozić wozem drabiniastym, a nawet rikszą, ale jeżeli wybierzemy samochód dostawczy, zrealizujemy to zadanie szybciej, wygodniej i efektywniej. Zatem, na co warto zwrócić uwagę, wybierając laptop dla programisty?
„Wnętrzności” to jeden z kluczowych elementów
Laptopy do pracy zwykle dzielimy na dwie kategorie. Pierwsza to sprzęty ze średniej-niższej i średniej półki, które dobrze spisują się w zastosowaniach typowo biurowych. Druga kategoria to high-endowe komputery – wydajnościowe bestie przeznaczone do zaawansowanej obróbki plików graficznych i materiałów video. Który sprzęt będzie odpowiedni dla programisty? Żaden z wymienionych. Podstawowe laptopy biurowe okażą się zdecydowanie za słabe, by mogły sprostać wymogom komfortowej pracy. Z kolei żaden koder nigdy nie wykorzysta potencjału drzemiącego w bardzo drogich sprzętach z najwyższej półki. Wybierając procesor do programowania, warto sięgnąć na średnią-wyższą półkę.
Pierwsza rzecz, procesor. Niskonapięciowe układy AMD Ryzen i Intel Core będą bardzo dobrym wyborem. Pod względem wydajności, spisują się bardzo dobrze i bez problemu radzą sobie z obsługą wielu programów w tym samym czasie. Odpowiedni procesor przełoży się nie tylko na komfortową pracę, ale i na dużą stabilność, a to bardzo ważne.
Druga rzecz, pamięć RAM. Komfortowa praca wielozadaniowa, zwłaszcza gdy mamy „odpalone” rozbudowane narzędzia, wymaga odpowiednich zasobów. Za absolutne minimum należy uznać 12 GB, ale nie polecamy schodzić poniżej 16 GB, tym bardziej, że aktualne wersje systemu Windows (a zakładamy, że początkujący programista wybierze właśnie tę platformę) są bardzo zasobożerne. DDR2 czy DDR3? Odpowiedź jest prosta – DDR4. Im szybsza pamięć RAM, tym lepiej.
Trzecia rzecz, dysk twardy. Zależy nam na szybkiej obsłudze systemu, więc warto postawić na nośnik SSD. Takie jednostki działają nie tylko szybciej niż HDD, ale także znacznie „kulturalniej”.
Nie zapominajmy o wygodzie
Jeżeli zamierzamy spędzać całe dnie na kodowaniu, warto zatroszczyć się o swój komfort. Kluczowa jest ergonomiczna klawiatura (obowiązkowo podświetlana, z regulacją natężenia światła), zapewniająca przyjemny, responsywny skok klawiszy. Warto rozważyć komputer wyposażony w wydzieloną sekcję klawiszy numerycznych. To spore udogodnienie.
Ważny jest też ekran. Ten powinien zapewniać odpowiednio duży obszar roboczy przy zachowaniu mobilnego charakteru komputera. Wystarczająca okaże się matryca IPS LCD o rozdzielczości FHD. Taka jednostka zapewnia już przyjemne kolory, dobrą szczegółowość i bardzo dobre kąty widzenia. OLED? Jeżeli koszt zakupu komputera z taką jednostką nie jest dla nas problemem, zdecydowanie warto skusić się na tę opcję!